Tuomariesittelyssä Tarja Löfman

Tuomariesittely - Tarja Löfman


Olen valmistunut ulkomuototuomariksi vuonna 2010, tällä hetkellä arvosteluoikeuksia koko ryhmät 1, 5, 9 ja 10 ja suurin osa ryhmän 8 roduista. Ryhmiä 3 ja 6 aloittelen laajentamaan, joten tilaisuus arvostella dalmatiankoirien gaalaillassa on erityisen mieluinen.

Oma rotuni on partacolliet joita olen kasvattanut 16 pentuetta, ensimmäinen pentue syntyi vuonna 1989 ja viimeinen 2011, aikatauluhaasteiden takia ei kasvattaminen enää onnistu mutta partacollie on toki oltava kotona. Tällä hetkellä kotona kaksi partistyttöä, veteraani havannamummo ja yksi pieniamerikanpaimenkoira.

Näen mielessäni dalmiksilla ja partiksilla paljon yhteistä, vaikka toinen rotu saanut paljon karvaa ja toinen pilkut. Yhteistä on kuitenkin tavoite sellaiseen rakenteeseen joka kestää liikettä, molemmat rodut on tehty työskentelemään ihmisen kanssa päivästä toiseen. Lisäksi yhteistä on loputon optimismi, on itsestään selvää että kaikki rakastavat näitä koiria.